Authorized Slipway Distributor Patiala

CBSE Roller Skating Competition Dates and Venue Detail

There are two informations today. One is that CBSE has announced roller skating competition dates and the other is RSFI has published list of those skaters, who got registered with them. Click here to read about RSFI list of skaters.

  • CBSE Published its Venue List

Many were waiting for the venue list of CBSE Skating Competition 2019-20 and CBSE as declared in its sports calendar 2019-20, the venue list is published in the first week of August 2019.

But as per the CBSE Rules, the sports calendar may change so make sure you keep checking the website and ask your coache if there is any change in the schedule or venue.

CBSE has divided India in 8 Zones which are North Zone, North Zone – II, South Zone – I, South Zone – II, East Zone, Far East Zone, Central Zone and West Zone and to participate in CBSE Roller Skating National competition, one needs to get 1st or 2nd position (Gold and Silver) in their respective zone’s competition.

I am sharing CBSE Sports Calendar for roller skating competitions 2019-20 only. The venue and time may change.



CBSE Roller Skating Competition and Venue Details

Sr. No.Sport/ GameLevel
(Zone)
Name & Address of SchoolEvent Dates
1SkatingFar East Zone3330079
KRISHNA PUBLIC SCHOOL
Ward No.70, Sarona, Raipur (CG) Email: kpssarona@gmail.com Contact: 0771-6555535
12.10.2019 –
14.10.2019
2SkatingEast Zone3330079
KRISHNA PUBLIC SCHOOL
Ward No.70, Sarona, Raipur (CG) Email: kpssarona@gmail.com Contact: 0771-6555535
12.10.2019 –
14.10.2019
3SkatingSouth Zone – I830593
Jain Heritage School
1598, Double Road, RC Nagar, Belagavi (Karnataka)
Email: principal@jhsbgm.in Contact: 9448635847, 9448989588
03.10.2019 –
06.10.2019
4SkatingSouth Zone – II830593
Jain Heritage School
1598, Double Road, RC Nagar, Belagavi (Karnataka)
Email: principal@jhsbgm.in Contact: 9448635847, 9448989588
03.10.2019 –
06.10.2019
5SkatingWest Zone1030720 MOUNT LITERA ZEE SCHOOL, INDORE. INDEX CITY, NH-59A, NEMAWAR ROAD, INDORE
Email: principalmlzs.indore@gmail.com Contact: 8770529179
23.09.2019 –
27.09.2019
6SkatingNorth  Zone – II1630239
Saffron City School
Kotla Bajwara, PO Manupur Fatehgarh Sahib (Punjab)-140406
Email: saffroncityschool.fgs@gmail.com
Contact: 9463602289
11.10.2019 –
13.10.2019
7SkatingNorth  Zone – I2130728
RYAN INTERNATIONAL SCHOOL
HS-6 BLOCK-E, BETA I GREATER NOIDA
Email: sudha.singh@ryangroup.org Contact: 8588025260
30.09.2019 –
02.10.2019
8SkatingCentral  Zone2730809 GR INTERNATIONAL SCHOOL, 154/423, MAIN BAWANA ROAD, POOTH KHURD, DELHI Email: principalgris@gmail.com Contact: 991033190312.10.2019 –
14.10.2019


CBSE has also declared dates of final competition which will be held from 27.11.2019 to 30.11.2019 at Dist. Belgaum. The details are as below…

CBSE Roller Skating National Competition and Venue Details

Sr. No.Sport/ GameLevelName and Address of SchoolEvent Dates
1SkatingNational830484
Shri Shankarling Model School
At: Chikalgud, Post: Hebbal, Tal: Hukkeri, Distt Belgaum (Karnataka)-591221
Email: shrishankarling@gmail.com
Contact: 9482409299
27.11.2019 –
30.11.2019


Zone – Cluster – Districts Under CBSE Competiton

Sr. No.ZoneRegionClusterStatusDistricts
1Far East Zone(Guwahati Region and Bhubaneswar Region)Cluster I Assam, Manipur, Arunachal Pradesh, Meghalaya, Sikkim, Nagaland, Mizoram & Tripura (CBSE Regional Office, Guwahati)
2Far East Zone(Guwahati Region and Bhubaneswar Region)Cluster II  Odisha, West Bengal & Chhattisgarh (CBSE Regional Office, Bhubaneswar)
3East Zone(Patna Region and Allahabad Region)Cluster III  Bihar & Jharkhand (CBSE Regional Office, Patna)
4East Zone(Patna Region and Allahabad Region)Cluster IVPart of Uttar PradeshDistricts  of  Uttar  Pradesh  that  shall  be  part  of  Cluster  IV  –  Gonda;  Hardoi;  Kanpur;  Unnao; Jhansi;  Lucknow;  Agra;  Barabanki;  Mainpuri;  Etawah;  Ferozabad;  Farrukhabad;  Jalaun; Hamirpur;   Lalitpur;   Sitapur;   Lakhimpur   Kheri;   Behraich;   Mahoba;   Balrampur;   Shravasti; Kannauj; Rai Bareilly; Banda; Fatehpur; Auraiya; Mathura;   Bareilly; Shahjahanpur; Kasganj & Etah; Hathras; Aligarh & Pilibhit
5East Zone(Patna Region and Allahabad Region)Cluster VPart of Uttar PradeshDistricts  of  Uttar  Pradesh  that  shall  be  part  of  Cluster  V  –  Allahabad;  Varanasi;  Faizabad; Gorakhpur;   Gazipur;   Kaushambi;   Pratapgarh;   Mirzapur;   Basti;   Deoria;   Sultanpur;   Mau; Azamgarh;  Jaunpur;  Balia;  Bhadoi;  Padrauna;  Maharajganj;  Siddharth  Nagar;  Sonebhadra; Ambedkar Nagar; Sahooji Maharaj Nagar; Chandoli & Sant Kabir Nagar
6South Zone – I(Chennai Region)Cluster VI           Tamil Nadu; Puduchery and Andaman & Nicobar
7South Zone – I(Chennai Region)Cluster VII Andhra Pradesh & Telangana, (CBSE Regional Office, Chennai)
8South Zone – II(CBSE Banglore Region, Pune Region and Thiruvananthapuram Region)Cluster VIII  Karnataka (CBSE Regional Office, Banglore)
9South Zone – II(CBSE Banglore Region, Pune Region and Thiruvananthapuram Region)Cluster IX Maharashtra & Goa (CBSE Regional Office, Pune)
10South Zone – II(CBSE Banglore Region, Pune Region and Thiruvananthapuram Region)Cluster XPart of KeralaDistricts of Kerala that shall be part of Cluster X, Kasargode; Wynad; Kannur; Kozikode; Palghat; Thrissur & Malappuram
11South Zone – II(CBSE Banglore Region, Pune Region and Thiruvananthapuram Region)Cluster XIPart of Kerala & LakshdweepDistricts of Kerala that shall be part of Cluster XI, Aleppey; Kollam; Idukki; Trivendrum; Kottayam; Pathanamthitta & Ernakulam, (CBSE Regional Office, Thiruvananthapuram)
12West Zone(CBSE Bhopal Region and Ajmer Region)Cluster XII  Madhya Pradesh (CBSE Regional Office, Bhopal)
13West Zone(CBSE Bhopal Region and Ajmer Region)Cluster XIII Gujarat; Daman; Diu & Dadra & Nagar Haveli
14West Zone(CBSE Bhopal Region and Ajmer Region)Cluster XIV Rajasthan, (CBSE Regional Office, Ajmer)
15North Zone – II(Panchkula Region and Chandigarh Region)Cluster XVDistricts of HaryanaKarnal; Panipat; Jind; Hisar; Sonipat; Rohtak; Bhiwani; Jhajjar; Gurgaon; Faridabad; Rewari and Narnaul
16North Zone – II(Panchkula Region and Chandigarh Region)Cluster XVI Himachal Pradesh and Part of Haryana: Panchkula Yamuna Nagar; Kurukshetra; Ambala; Kaithal; Fatehabad and Sirsa
17North Zone – II(Panchkula Region and Chandigarh Region)Cluster XVIIDistricts of PunjabMuktasar; Bhatinda; Mansa; Patiala, Sangrur, Barnala, Roopnagar and Mohali, Chandigarh
18North Zone – II(Panchkula Region and Chandigarh Region)Cluster XVIIIJammu & Kashmir and Districts of PunjabJammu & Kashmir and Hoshiarpur; Amritsar; Faridkot; Fatehgarh Sahib; Firozpur; Gurdaspur; Jallandhar; Kapurthala; Ludhiana; Pathankot; Moga and Nawan Shehar
19North Zone – I(Dehradun Region)Cluster XIXUttarakhand and following part of Western UPBadaun; Baghpat; Bijnour; Bulandshahar; Gautam Budh Nagar; Ghaziabad; Hapur; J P Nagar/Amroha; Meerut; Muradabad; Muzaffarnagar; Rampur; Saharanpur; Sambhal and Shamli
20Central Zone(Delhi Region)Cluster XX Delhi (CBSE Regional Office, Delhi)